Wampirzy lifting, fibryna i osocze - co wybrać z naturalnej medycyny estetycznej?


Żeby odpowiedzieć na to pytanie w zrozumiały sposób, musimy skupić się na biologicznych mechanizmach działania obu preparatów. Wynikają one z obecności w nich tzw. czynników wzrostu (GF – growth factors). Są to cząsteczki wydzielane przez jedne komórki, by przekazać informację innym. Ta informacja brzmi: „BIERZ SIĘ DO PRACY!” Nic więc dziwnego, że lekarze medycyny estetycznej już dawno zwrócili uwagę na możliwość ich terapeutycznego zastosowania. Dzięki czynnikom wzrostu powstają nowe komórki, starsze odzyskują aktywność, wydzielany jest kolagen i wiele innych substancji odpowiedzialnych za zdrowy i piękny wygląd.

Osocze bogatopłytkowe PRP (Platelet Rich Plasma) oraz fibryna bogatopłytkowa PRF (ang. Platelet Rich Fibrine) to preparaty wytwarzane z krwi pacjenta. W języku medycznym mówi się o nich „autologiczne”, bo „auto-‘’ oznacza własny. Zatem – bezpieczny, naturalny i szczególnie polecany alergikom.

Aby uzyskać oba preparaty odwirowuje się krew, co rozdziela ją na poszczególne składniki. Zarówno osocze PRP jak i fibryna PRF zawierają dużo płytek krwi, bogatych w czynniki wzrostu. Fibryna bogatopłytkowa zawiera także leukocyty i tzw. mezenchymalne komórki macierzyste. Różni się także od osocza bogatopłytkowego tym, że ma usieciowaną, trójwymiarową strukturę ("fiber"- z ang. "włókno"). Dzięki temu płytki krwi w niej zawarte przez dłuższy czas są stymulowane do wydzielania czynników wzrostu mających zbawienny wpływ na skórę.


Czy fibryna bogatopłytkowa jest wypełniaczem?

Na wielu stronach internetowych można spotkać się z informacją, że fibryna bogatopłytkowa może pełnić rolę wypełniacza.

Dystrybutorzy zestawów do otrzymywania fibryny sugerują, że jest ona naturalnym wypełniaczem dlatego że tworzy przestrzenną strukturę. Niektórzy idą jeszcze o krok dalej i porównują fibrynę do kwasu hialuronowego, wskazując dodatkowo, że jest ona bezpieczniejsza.

Nic bardziej mylnego. Fibryna bogatopłytkowa nie jest wypełniaczem. Co prawda uzyskamy efekt wypełnienia, ale na krótki czas. Po tym niedługim czasie preparat się wchłonie. Oczywiście będziemy widzieć różnicę po zabiegu, ale różnica ta nie wynika z działania objętościowego fibryny. Efekt działania tego preparatu wynika ze stymulacji naszych komórek do działania – m.in. do produkcji kolagenu przez fibroblasty.

Który zabieg wybrać? Wampirzy Lifting, Fibrynę bogatopłytkową czy osocze?

Osocze bogatopłytkowe można wykorzystać, gdy spada napięcie skóry, staje się on sucha, wygląda na zmęczoną i pojawiają się pierwsze zmarszczki. Z pomocą tej metody wykonuje się też zabieg wielu miejsc naraz: twarzy, szyi, dekoltu czy dłoni. Możemy wykorzystać osocze bogatopłytkowe pod oczy, w celu wyeliminowania efektu podkrążenia i zmęczenia. Taka mezoterapia polecana jest również przy wzmacnianiu włosów.

Wampirzy lifting 💉to nic innego jak zabieg z użyciem osocza bogatopłytkowego. Sama nazwa„wampirzy lifting” wynika z tego, że pozyskujemy eliksir wiecznej młodości z krwi (własnej).

Fibrynę PRF użyjemy w wypadku pojedynczych, głębszych zmian. Zmarszczek, fałdów czy bruzd mimicznych. W bliznach po trądziku zabieg fibryną bogatopłytkową również sprawdzi się fenomenalnie.

Czy można łączyć metody? Oczywiście. Zabieg łączony jest szczególnie polecany tam, gdzie konieczna jest całościowa regeneracja skóry. Gdy występują głębsze ubytki, a jednocześnie skóra traci dawny blask, jest wysuszona i występuje nieregularny koloryt.

21 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Większość z nas niejednokrotnie doświadczyła opuchnięcia ciała, szczególnie nóg. Całodzienna praca na stojąco lub w pozycji siedzącej czy procesy zachodzące po intensywnym treningu dodatkowo zwiększaj