Wady zgryzu i ich rodzaje

Wada zgryzu to nieprawidłowe ustawienie jednego lub więcej zębów w górnej lub dolnej szczęce. Może się objawiać w formie zakrzywienia lub obrócenia. Nieprawidłowe ustawienie zębów wpływa nie tylko na kwestie estetyczne, lecz również może wiązać się z konsekwencjami zdrowotnymi. Najczęstsze wady zgryzu to:


Szparowatość


Jeśli zęby są zbyt małe lub istnieją braki w uzębieniu, ale także w przypadku, kiedy szczęka jest zbyt szeroka, mogą pojawić się nieestetyczne szpary między zębami. Szpary występują najczęściej pomiędzy siekaczami w górnej szczęce (diastema).


Stłoczenie


Zbyt wąska szczęka lub wąskie łuki zębowe prowadzą do problemów z przestrzenią, które skutkują stłoczeniem zębów lub brakiem miejsca na zęby, które jeszcze się nie wyrosły. Jeśli zęby są stłoczone, trudniej jest je czyścić. Może to prowadzić do próchnicy, a także do zapalenia dziąseł.


Zgryz otwarty


Jeżeli zęby przednie lub tylne nie kontaktują się ze sobą podczas zagryzania, to jest to tak zwany zgryz otwarty. Problem ten występuje głównie na przednim odcinku łuku zębowego, ale może też obejmować zęby tylne. Przyczyną tej wady zgryzu może być ssanie kciuka, nieprawidłowe funkcjonowanie języka lub nieprawidłowe połykanie i oddychanie.Zgryz krzyżowyPrzy zgryzie krzyżowym zęby tylne nie kontaktują się prawidłowo. W szczęce górnej są one przechylone do wewnątrz (w kierunku podniebienia) lub w szczęce dolnej wychylone na zewnątrz (w kierunku policzka).Zgryz głębokiPrzy prawidłowym zgryzie, podczas zagryzania siekacze górne pokrywają siekacze dolne na około dwa do trzech milimetrów. W przypadku zgryzu głębokiego siekacze górne kompletnie pokrywają siekacze dolne.


Zgryz prostyW przypadku zgryzu prostego siekacze górne i dolne stykają się ze sobą brzegami siecznymi.Nagryz pionowy


Jeśli górna szczęka jest zbyt duża w stosunku do żuchwy, to pomiędzy górnymi i dolnymi siekaczami istnieje wyraźna (ponad dwa centymetry) odległość. Nagryz pionowy utrudnia prawidłowe zamknięcie ust i wpływa na wygląd profilu twarzy ("cofnięty podbródek").


Źródło: https://drsmile.pl/

15 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Większość z nas niejednokrotnie doświadczyła opuchnięcia ciała, szczególnie nóg. Całodzienna praca na stojąco lub w pozycji siedzącej czy procesy zachodzące po intensywnym treningu dodatkowo zwiększaj