SKŁADNIKI DOMOWEJ PIELĘGNACJI ANTI-AGE

Starzenie się jest procesem nieuchronnym. Wraz z wiekiem organizm traci zdolności regeneracyjne i zmniejsza się jego biologiczna aktywność. W skórze obserwujemy to w postaci spadku syntezy kwasu hialuronowego oraz białek: kolagenu i elastyny. Spadek ilości kwasu hialuronowego powoduje postępującą suchość i szorstkość naskórka. Spowolnienie procesu wytwarzania kolagenu, a także degradacja istniejącej sieci włókien kolagenowych skutkuje spadkiem elastyczności skóry, utratą jędrności, pogłębianiem się zmarszczek, utratą owalu twarzy.
W tym artykule dowiecie się jakie składniki, witaminy czy minerały pomogą uzupełnić te braki w skórze. Zaimplementowane w Waszą codzienną pielęgnację są na pewno pomogą w kuracjach anti-age.
Kiedy rozpocząć pielęgnację anti-aging?
Zła informacja jest taka, że proces starzenie się skóry zaczyna się już około 25 roku życia. Dobra – istnieje szereg składników kosmetycznych, które pozwalają proces starzenia się skóry skutecznie spowolnić.
Profilaktyka oraz pielęgnacja anti-age powinna zacząć się już w wieku 25-30 lat. W ten sposób jesteśmy w stanie zachować naszą cerę i skórę w dobrej kondycji na dłużej. Ważne jest, by pielęgnacja przeciwzmarszczkowa była regularna, systematyczna i opierała się na trzech filarach:
nawilżanie – należy dostarczać skórze składników wiążących wodę w głębszych warstwach skóry jak i zapobiegających transepidermalnej ucieczce wody,
stymulowanie wytwarzania kolagenu i elastyny,
dostarczanie skórze antyoksydantów.
Najlepsze składniki aktywne o działaniu anti-aging
Pseudokolagen roślinny / Aminokwasy
Wraz z wiekiem spada synteza włókien kolagenowych w skórze, a włókna które powstają są nierównomiernie rozmieszczone, bardziej sztywne, stąd skóra traci elastyczność i sprężystość. W wyniku degradacji kolagenu i elastyny, spadku napięcia i aktywności mięśni mimicznych na skórze widoczne stają się zmarszczki. Pielęgnacja anti-aging powinna opierać się na kosmetykach zawierających surowce pobudzające komórki skóry do produkcji kolagenu i elastyny. Do takich składników zaliczamy pseudokolagen roślinny – wyciąg z drożdży bogaty w proteiny i aminokwasy będące biostymulatorem fibroblastów. Pseudokolagen dodatkowo działa nawilżająco (proteiny mają zdolność wiązania wody za pomocą wiązań wodorowych), kondycjonująco, regenerująco.
Witamina C
Witamina C charakteryzuje się wielokierunkowym działaniem anti-aging:
- jest niezbędna do prawidłowego przebiegu procesu syntezy kolagenu,
- zapobiega degradacji włókien kolagenowych,
- jest silnym antyoksydantem,
- wykazuje synergistyczne działanie antyoksydacyjne w połączeniu z witaminą E i flawonoidami,
- rozjaśnia przebarwienia,
- hamuje aktywność metaloproteinazy – enzymu powodującego rozkład kolagenu i elastyny,
- stymuluje produkcję ceramidów i poprawia barierę lipidową naskórka
Przygotowując kosmetyki DIY masz do dyspozycji kilka postaci witaminy C. Poznaj zalety każdej z form witaminy C.
witamina C – MAP w formie pudru – sól magnezowa fosforanu askorbylu - jest dobrze rozpuszczalna w wodzie i bardziej stabilna, niż czysty kwas askorbinowy. Polecana jest zwłaszcza do toników, wodnych serum, esencji, płynów micelarnych DIY.
witamina C – tetraizopalmitynian askorbylu w formie oleju – forma rozpuszczalna w olejach, łatwo przenikająca przez warstwę lipidów naskórka do głębszych warstw skóry, bardzo łatwo wprowadzić go do olejków do twarzy jak i do kremów
witamina C-SAP – sól sodowa fosforanu askorbylu – ma postać soli więc (podobnie jak MAP) łatwiej przenika przez lipidową barierę naskórkową, jest bardziej stabilna i charakteryzuje się większą biodostępnością niż czysty kwas askorbinowy, wykazuje silną synergię z witaminą E
witamina C – glukozyd askorbylu – połączenie cząsteczki kwasu askorbinowego i glukozy, pod wpływem enzymu glikozydazy będzie ulegać hydrolizie do kwasu askorbinowego. Połączenie glukozy i kwasu askorbinowego umożliwia efektywny transport witaminy C do skóry właściwej. Stopniowe uwalnianie witaminy C z cząsteczki przeciwdziała podrażnieniom, a jednocześnie pozwala zachować stałe stężenie aktywnej formy surowca
witamina C – kwas etyloaskorbinowy – najbardziej stabilna i łatwo przenikająca przez barierę lipidową forma witaminy C, rozpuszczalna w wodzie.
Witamina A - Retinol
Witamina A to, kolejna po witaminie C, królowa wśród składników przeciwzmarszczkowych. Jest znana dermatologom i kosmetologom już od prawie stu lat, niezmiennie wysoko ceniona za swe odmładzające właściwości.
Najczęściej wykorzystywaną w kosmetykach formą witaminy A jest ester - palmitynian retinylu.
Palmitynian retinylu może być stosowany w kremach i olejkach do twarzy i ciała DIY. Niweluje szorstkość i suchość skóry, przeciwdziała rogowaceniu i łuszczeniu się naskórka, redukuje zmarszczki, poprawia elastyczność skóry. Kosmetyki z witaminą A polecane są do pielęgnacji skóry suchej i starzejącej się, regularnie stosowane sprzyjają spłyceniu bruzd i zmarszczek oraz rozjaśnieniu przebarwień.
Witamina E
Witamina E zapewnia skórze ochronę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Wykazuje działanie fotoochronne, stąd warto stosować kosmetyki z witaminą E w trakcie kąpieli słonecznych. Witamina E poprawia strukturę skóry, ujędrnia, koi, nawilża, wygładza, regeneruje. Od pokoleń określana jest mianem „witaminy młodości”. Możesz ją dodawać do kremów DIY, balsamów, olejków, odżywek do włosów w stężeniu 1-5%.
Ekstrakt z miłorzębu
Liście miłorzębu przypominające swym kształtem japoński wachlarz są prawdziwą skarbnicą flawonoidów i terpenów, polisacharydów, kwasów organicznych, karotenoidów. Farmaceuci polecają miłorząb na problemy z pamięcią, kosmetolodzy cenią roślinę za działanie antyoksydacyjne.
Miłorząb przeciwdziała aktywności wolnych rodników, które są jedną z głównych przyczyn starzenia się skóry. Ekstrakt wodno-glicerynowy z miłorzębu japońskiego polecany jest do kremów, toników DIY, domowych płynów micelarnych. Z powodzeniem sprawdzi się w kremach do delikatnej skóry wokół oczu. Ekstrakt z miłorzębu nawilża skórę, delikatnie napina, łagodzi podrażnienia, zmniejsza obrzęki i sińce pod oczami. Pamiętaj, że skóra wokół oczu ze względu na swą specyficzną budowę starzeje się najszybciej i wymaga szczególnie uważnej pielęgnacji.
Pielęgnacja anti-aging – co jeszcze warto wiedzieć?
Pielęgnacja anti age zawsze powinna cechować się przede wszystkim systematycznością. Poranne oraz wieczorne oczyszczanie, nawilżanie i odżywianie skóry to bezwględna podstawa jeśli chodzi o naszą pielęgnacyjną rutynę. Według podejścia wellness, holistycznego spojrzenia na nasz organizm - w dbanie o cerę powinniśmy włączyć również odpowiednie prowadzenie naszej diety oraz regularne konsultacje ze specjalistami, którzy są w stanie dobrać do naszych potrzeb kuracje odżywcze na poziomach głębszych, przekraczających możliwości kremu.