PROFILAKTYKA NOWOTWOROWYCH ZMIAN SKÓRNYCH, CZYLI ABC OPALANIA

Wakacje i letnia pora roku sprzyja wielu sytuacjom niekorzystnym dla naszej skóry. Słońce i jego promieniowanie to jeden z największych „skutków ubocznych” lata. Niestety promieniowanie UV stanowi duże zagrożenie dla naszej skóry i może prowadzić do zmian nowotworowych. Jak więc możemy zapobiegać przyszłym problemom skórnym?


Całkowite uniknięcie promieniowania nie jest możliwe, a tym bardziej nie wskazane. Efektem działania promieni UVB (czyli najsłabszego promieniowania) jest produkcja witaminy D, której 90% powinno być wytworzone w naszym organizmie w naturalny sposób. Unikanie słońca spowoduje niedobór witaminy D, a w konsekwencji może wywołać wiele innych, niezależnych chorób, jak choroby sercowo-naczyniowe, nadciśnienie, choroby autoimmunologiczne i choroby kości. Odpowiednie wyważenie pomiędzy ochroną a ekspozycją na promienie UV może przyczynić się do zmniejszenia braków witaminowych oraz lepszego wchłaniania tych suplementów, które przyjmujemy. Korzystajmy więc z kąpieli słonecznych mądrze, odpowiednio dawkując ekspozycję na promieniowanie UV, dostosowując ją do rodzaju cery.


Pierwszą rzeczą, po którą sięgamy idąc na plażę lub spacer w piękny letni dzień są kremy z filtrami. Oferta w sklepach jest bardzo szeroka, co więc wybrać? W 1975 roku dr Thomas Fitzpatrick wyróżnił sześć fototypów skóry, które w określony sposób reagują na promieniowanie słoneczne:


Typ I

Blada biała skóra, często piegi, niebieskie, zielone lub piwne oczy, włosy blond lub rude – zawsze ulega oparzeniom, trudno się opala.


Typ II

Blada skóra, niebieskie lub zielone oczy – łatwo ulega oparzeniom, trudno się opala.


Typ III

Ciemniejsza biała skóra – opala się po początkowym oparzeniu.


Typ IV

Jasna brązowa skóra – oparzenia minimalne, opala się łatwo.


Typ V

Brązowa skóra – rzadko ulega oparzeniom, łatwo i mocno się opala.


Typ VI

Ciemnobrązowa lub czarna skóra – nigdy nie ulega oparzeniom, zawsze się mocno opala.


Posiadając już wiedzę o tym jaki mamy fototyp i jakie filtry powinien zawierać krem, musimy dobrać odpowiedni dla nas preparat. Siłę działania kremu przed promieniowaniem UV określa skrót SPF, który powinien być umieszczony w widocznym miejscu na opakowaniu. Liczba przy skrócie SPF informuje nas o ile możemy wydłużyć czas ekspozycji na promienie UV.


Zadbajmy o dobrą jakość produktu, który zabieramy ze sobą na wakacje. Powinien chronić nas przed nadmierną ekspozycją na promienie UV, ale również niwelować pozostałe tego skutki. Najlepszy jednak krem nie zastąpi zdrowego rozsądku i umiaru w korzystaniu z kąpieli słonecznych. Zwłaszcza jeżeli jesteśmy w grupie ryzyka zachorowaniem na raka skóry.


Kolejnym działaniem profilaktycznym jest obserwowanie swoich pieprzyków i znamion.

Badanie opinii publicznej TNS OBOP zrealizowane przez Akademię Czerniaka w 2013 roku wskazują, że aż 30% Polaków, którym pokazano zdjęcie czerniaka – nie rozpoznałoby nowotworu i nie udałoby się do lekarza, aby zbadać znamię.Dlatego warto znać cechy czerniaka określane za pomocą kryteriów ABCDE:

A. – asymetria np. znamię „wylewające” się na jedną stronę,

B. – brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia,

C. – czerwony lub czarny i niejednolity kolor

D. – duży rozmiar, wielkość zmiany powyżej 0,5 cm,

E. – ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu.


Wszystkie znamiona, narośla, pieprzyki, które mają te cechy powinny zostać zbadane przez lekarza dermatologa lub chirurga - onkologa i w razie jakichkolwiek wątpliwości wycięte.

Swędzenie, krwawienie i pękanie znamienia, jest sygnałem alarmowym do natychmiastowej konsultacji. Usunięcie czerniaka miejscowego, kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana pozwala na wyleczenie nawet 80% chorych. Dlatego właśnie profilaktyka jest tak ważna.


Natalia Boer Kosmetolog

35 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Większość z nas niejednokrotnie doświadczyła opuchnięcia ciała, szczególnie nóg. Całodzienna praca na stojąco lub w pozycji siedzącej czy procesy zachodzące po intensywnym treningu dodatkowo zwiększaj