Poświąteczny Detoks!


Podczas świąt ciężko jest odmówić sobie potraw, na które czekamy cały rok. Nic dziwnego – kuszą zmysły cudownym smakiem i aromatem. Mają one jednak podstawową wadę – zazwyczaj są wysokokaloryczne – do ich przygotowania nie szczędzimy składników w postaci tłustego masła, sera czy majonezu. Po tak ciężkiej próbie nasz organizm, by wrócić do równowagi, potrzebuje wsparcia. Przedstawiamy 5 sposobów na poświąteczne oczyszczenie.
1. Woda cytrynowa

Kiedy jesteśmy zmęczeni, a nasz organizm zmaga się ze skutkami przejedzenia, poranna kawa może nie być najlepszym pomysłem. Zamiast tego sięgnijmy po szklankę wody z cytryną. Dzięki niej nasz metabolizm przyspieszy, co sprawi, że poczujemy się o wiele lepiej. Napój ten korzystnie wpływa także na pracę naszej wątroby, wspomagając pozbywanie się zbędnych produktów przemiany materii.

2. Zielone soki (+ zielona herbata)

Wodę z cytryną z powodzeniem zastąpić może zielony sok. To doskonałe źródło witamin i składników mineralnych, które wspomogą funkcjonowanie układu trawiennego. Zawarty w nich chlorofil nie tylko działa detoksykacyjnie, wspomagając pracę wątroby ale dodatkowo wzmacnia organizm. Dzięki temu mamy więcej energii i wigoru. Zielony sok stanowi także źródło cennego dla nas żelaza. PAMIĘTAJMY ABY SOKI NIE BYLY SŁODZONE!!

3. Szczotkowanie ciała na sucho

Oczyszczanie powinno odbywać się także na zewnątrz. Złuszczenie martwego naskórka za pomocą szczotkowania wspomoże działanie układu limfatycznego i poprawi krążenie krwi w tkankach ciała. Poprawi się koloryt naszej skóry, stanie się ona bardziej jędrna, a mięśnie rozluźnione i zrelaksowane. Szczotkowanie to także dobry sposób na redukcję cellulitu. Jeżeli nie mamy odpowiedniej szczotki, równie dobrze sprawdzi się gruboziarnisty peeling.

4. Joga

Emocjonalnemu oczyszczeniu i fizycznemu relaksowi sprzyja joga. Dzięki niej mamy możliwość wyzbycia się stresu i zafundowania odpoczynku zmęczonym i napiętym mięśniom. Możemy uprawiać ją w grupie pod okiem wykwalifikowanego instruktora lub samodzielnie, w domu. Powolne, precyzyjne ruchy, których wykonanie wymaga pełnej koncentracji pozwoli oderwać się od negatywnych myśli i wyzwań, jakie zapewne zgotuje nam nowy rok.

5. Odstawienie glutenu, nabiału, cukru, alkoholu i kofeiny

Lista jest dosyć długa, jednak wcześniej wymienione sposoby mogą okazać się nieskuteczne, jeżeli nie połączymy ich z odpowiednią dietą. Nasz organizm musi po prostu odpocząć od składników, którymi hojnie obdarowywaliśmy go podczas świąt, a które przyczyniły się do odkładania dużej ilości toksyn. Postarajmy się nie sięgać po nie przynajmniej przez 5-7 dni.

Nasza wątroba jest mistrzem detoksykacji, ale nie możemy wystawiać jej na zbyt ciężkie próby. Wystarczy kilka prostych kroków, by powrócić do poświątecznej równowagi i odzyskać energię. Nie zapominajmy przy tym o ruchu – regularne treningi to jedno z najlepszych postanowień noworocznych, jakie możemy powziąć.

27 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Większość z nas niejednokrotnie doświadczyła opuchnięcia ciała, szczególnie nóg. Całodzienna praca na stojąco lub w pozycji siedzącej czy procesy zachodzące po intensywnym treningu dodatkowo zwiększaj