Jak zapobiec przebarwieniom tego lata?


Przebarwienia skóry – czym są i jak powstają?

Przebarwienia to plamki w różnym rozmiarze o kolorze ciemniejszym niż skóra. Ma je w zasadzie każdy człowiek. Najczęściej pojawiają się na twarzy, dekolcie i przedramionach. Czasami przybierają formę uroczych piegów, ale bardzo często zdarza się, że na naszej skórze pojawiają się nieestetyczne plamki o nieregularnym kształcie, które postarzają naszą skórę.

Za powstawanie przebarwień odpowiedzialna jest melanina (barwnik, który odpowiada również za efekt opalonej skóry), a dokładnie jej nieprawidłowe, miejscowe nagromadzenie. Przyczyn takiego stanu może być wiele:

  • nadmierna ekspozycji skóry na słońce,

  • niektóre problemy zdrowotne

  • ciąża

  • menopauza

  • stosowanie antykoncepcji hormonalnej

  • leki fotouczulające

Jak zapobiec przebarwieniom na skórze?

Jak już wiesz wiele czynników może wpływać na pojawianie się przebarwień. Czasami jednak wystarczy wprowadzić w życie kilka drobnych zmian, aby zapobiec pojawieniu się nieestetycznych plam. Pamiętaj, lepiej zapobiegać niż zmagać się problemem.

Stosuj na co dzień kremy z filtrem UV!

Stosowanie kremów z filtrem UV to jedna z najważniejszych zasad. Takie kremy powinniśmy używać tak naprawdę przez cały rok. Szkodliwe promieniowania docierają do nas nawet zimą. Tym bardziej należy pamiętać o kremach przeciwsłonecznych przed opalaniem czy wyjściem z domu w letnie, niezwykle słoneczne dni. Nałożenie kremu zajmie Ci tylko kilka chwil, a dzięki temu ochronisz swoją skórę przed szkodliwymi promieniami UVA oraz UVB.

Szukając odpowiedniego kremu z filtrem, staraj się wybierać naturalne kosmetyki do opalania bez zbędnych substancji chemicznych. Takie produkty doskonale zabezpieczą Twoją skórę przed poparzeniami słonecznymi, szkodliwym promieniowaniem oraz przebarwieniami. Ponadto za sprawą naturalnych składników nawilżą ją bez natłuszczania i bez tworzenia bariery hamującej naturalne oddychanie skóry. Jeżeli szukasz delikatnego kremu przeciwsłonecznego dla skóry wrażliwej lub dla dzieci, możesz użyć kremu przeciwsłonecznego SPF50+. Jeżeli szukasz produktu dla bardzo jasnej i wrażliwej karnacji wybierz krem przeciwsłonecznY SPF50 lub SPF30.

Nawilżaj skórę oraz zadbaj o zdrową dietę

Odpowiednio nawilżona skóra pozostanie dłużej promienna i jędrna, a także mniej podatna na powstawanie przebarwień. Pamiętaj więc o codziennym dostarczeniu odpowiedniej dawki wody. Pij odpowiednie ilości płynów i używaj balsamów nawilżających. Również odpowiednia dieta ma wpływ na kondycję skóry. Jeżeli Twoje posiłki są zróżnicowane i zawierają wiele cennych witamin, skóra odwdzięczy się pięknym wyglądem i wspaniałą kondycją.

Warto wiedzieć

Jeżeli przyjmujesz jakieś leki, koniecznie przeczytaj dołączoną do nich ulotkę i sprawdź czy nie zmieniają one reakcji skóry na słońce. Uważaj również na preparaty, które w swoim składzie maja zioła. Niektóre z nich mają właściwości fotouczulające, a co za tym idzie mogą stać się przyczyną powstawania przebarwień. Latem korzystaj z umiarem z perfum i olejków eterycznych. W miejscach zaaplikowania kosmetyku również może dojść do pojawienia się przebarwień lub uczuleń. Szczególnie jeżeli w składzie perfum znajduje się np. piżmo, olejek lawendowy. Unikaj solarium. Po skorzystaniu z łóżka opalającego, plamy staną się ciemniejsze i trudniejsze do usunięcia.

24 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Większość z nas niejednokrotnie doświadczyła opuchnięcia ciała, szczególnie nóg. Całodzienna praca na stojąco lub w pozycji siedzącej czy procesy zachodzące po intensywnym treningu dodatkowo zwiększaj