Jak wybrać idealnego stomatologa dla siebie i całej rodziny?


Zastanawiając się, jak wybrać dobrego stomatologa dla siebie lub dla całej rodziny, należy zwrócić uwagę na szereg kwestii. Wbrew najczęstszym praktykom przy innych wyborach zakupowych, cena w tym wypadku nie jest czynnikiem najważniejszym i tym który powinien zadecydować o naszym wyborze. Czasami lepiej bowiem zapłacić nieco więcej za wizytę, a być pewnym, że trafiliśmy do sprawdzonego i doświadczonego specjalisty, którego fachowa wiedza i umiejętności oraz, co coraz częściej jest istotne, nowoczesny sprzęt i wysokiej jakości materiały zapewnią nam usługę na najwyższym poziomie.


Zdrowie mamy jedno, więc na pytanie czy warto oszczędzać i podejmować ryzyko złego leczenia każdy powinien odpowiedzieć sobie sam.

Nie budzi jednak żadnej wątpliwości, że powinniśmy stomatologa odwiedzać regularnie i na tyle często aby profilaktyka i wizyty kontrolne sprawiły, że paradoksalnie na dentystę wydamy mniej pieniędzy, gdyż nie będzie potrzebne nam skomplikowane leczenie.

W naszym artykule podpowiadamy na co zwracać uwagę szukając stomatologa i jakie czynniki przy wyborze dentysty mogą skutkować de facto dobrym zdrowiem naszych zębów i całej naszej rodziny na długie lata?

1. Wybierz odpowiednią specjalizację

Wybór dentysty zależy od specjalizacji, jaką posiada lekarz i od problemu, z którym wybieramy się do stomatologa, gdyż nie ma jednego lekarza, który rozwiąże wszystkie problemy stomatologiczne. W pierwszej kolejności należy skoncentrować się na możliwych specjalizacjach - podajemy więc podstawowe specjalizacje dentystyczne:

stomatolog ogólny – zajmuje się leczenie ogólnym/ zachowawczym próchnicy, stanowi często naszego lekarza pierwszego kontaktu, z którym związujemy się na dłuższy czas

pedodonta ( stomatolog dziecięcy ) – leczy problemy z uzębieniem u dzieci,

endodonta – zajmuje się leczeniem zaawansowanej próchnicy i leczeniem kanałowym często wykorzystując specjalistyczne narzędzia procedury zabiegowe jak leczenie pod mikroskopem,

periodonta – zajmuje się profesjonalną ochroną dziąseł i chorobami przyzębia,

ortodonta – leczy wady zgryzu i wady szczękowo-twarzowe oraz koryguje nieprawidłowości żuchwy

protetyk i implantolog – zajmuje się leczeniem rekonstrukcyjnym, wykonuje protezy i inne odbudowy uzębienia jak mosty, korony zębowe

chirurg stomatologiczny – zajmuje się zabiegami z zakresu inwazyjnej stomatologii szczękowej jak ekstrakcja (usunięcie zęba), usuwanie zatrzymanych ósemek podnoszenie dna zatoki.

2. Profesjonalizm i doświadczenie

Wybór stomatologa z wieloletnim doświadczeniem może być gwarancją profesjonalnych usług. Nie oznacza to wcale, że „świeżo upieczonym" dentystom nie można dać szansy. Wręcz przeciwnie – młodzi dentyści zazwyczaj patrzą na choroby zębów z nieco innej świeżej perspektywy i ze strony bardziej nowoczesnej, nie podchodząc rutynowo do każdego problemu.

Należy jednak zwrócić uwagę, że dobry dentysta to stomatolog, który ciągle poszerza swoje kompetencje - bierze udział w kursach, dodatkowych szkoleniach, studiach podyplomowych czy konferencjach lekarskich. Oprócz wykształcenia istotne jest, aby był na bieżąco z nowościami technologicznymi z zakresu stomatologii, gdyż medycyna i jej możliwości rozwijają się w szybkim tempie, a nowsze rozwiązania zazwyczaj dają możliwość przeprowadzenia zabiegów w sposób bardziej bezpieczny, skuteczny i co równie ważne w sposób bardziej komfortowy dla pacjenta. Należy więc zwracać uwagę, na równi z doświadczeniem lekarza, na metody jakimi się posługuje a kwestie jego wieku pozostawić jako mniej znaczący warunek.

3. Partnerski stosunek lekarza do pacjentaDzisiaj coraz częściej spotykamy lekarzy, których kontakt z pacjentem nie sprowadza się jedynie do przeprowadzenia zabiegu. Stomatolog musi być dobrym specjalistą w swojej dziedzinie, ale powinien też traktować pacjentów „po ludzku i z życzliwością”. Nieodpowiednie podejście lekarza, brak informacji udzielonej pacjentowi może tylko wzbudzić jeszcze większy strach, utartę zaufania do lekarza skutecznie zniechęcając go do regularnych wizyt.

Dobry dentysta powinien mieć cierpliwość do swoich pacjentów, troszcząc się o ich samopoczucie, powinien być nastawiony przyjaźnie, wówczas siadanie na fotelu stomatologicznym nie będzie już dla nikogo stresujące.

Dobry dentysta to taki, który jest otwarty na potrzeby pacjentów i wybiera dla nich optymalne sposoby leczenia, starając się zawsze w jak najbardziej klarowny sposób przedstawić zarówno obecny stan zdrowotny jak również plan leczenia z określeniem pełnych kosztów. Szczerość to podstawa relacji ze stomatologiem i dotyczy zarówno pacjenta jak i lekarza – dobra relacja z lekarzem gwarantuje właściwą komunikację i jest też oznaką profesjonalizmu lekarza.

4. Recepcja i poczekalniaPierwszym wrażeniem dotyczącym gabinetu stomatologicznego i lekarza stomatologa jest zawsze recepcja i osoby na niej pracujące. To w momencie pierwszego kontaktu telefonicznego lub osobistego z recepcją kształtujemy sobie opinię na temat samego gabinetu i jego atmosfery a to może nas zachęcąć lub zniechęcać . Pamiętajmy, że ważna jest również możliwość wyboru odpowiedniego terminu badania, zabiegu lub konsultacji a przede wszystkim możliwość uzyskania pełnej informacji odnośnie samej wizyty, kosztów i przygotowania leczenia. Transparentny i komunikatywny gabinet to dobry gabinet. Samo pomieszczenie poczekalni przed gabinetem powinno także stwarzać możliwość wygodnego i komfortowego oczekiwania przed wizytą u dentysty, która dla większości z nas jest stresująca.

5. Kompleksowa oferta usług stomatologicznych (stomatologia dzięcięca)

Jeżeli zamierzamy leczyć się całą rodziną wybierzmy lekarza lub klinikę która oferuje kompleksowe leczenie stomatologiczne w tym usługi i specjalistów, którzy mają doświadczenie w pracy z małymi pacjentami lub stomatologię rodzinną. Wizyty u dentysty z dziećmi to wyjątkowo trudny proces i bardzo ważne jest, żeby Twoja pociecha już od początku spotkań ze stomatologiem miała pozytywne doświadczenia i czuła się komfortowo. Dobry stomatolog dziecięcy potrafi zbudować relację z małym pacjentem dzięki której dziecko chętnie będzie wracać do gabinetu i nie będzie odczuwać strachu przed dentystą w przyszłości. Dobrą praktyką w klinikach rodzinnych oferujących usługi z zakresu stomatologii dziecięcej jest wprowadzenie tzw. wizyt adaptacyjnych lub/i kącików dla dzieci.

6. Plan leczenia i koszty leczenia

W planowaniu leczenia i podczas pierwszych konsultacji stomatologicznych ważne jest nie tylko porównanie cen wizyt dentystycznych i cen poszczególnych usług, ale również profesjonalizm samego lekarza w podejściu do prezentacji planu leczenia i kosztów jakie będą z tym związane. Cena nie zawsze idzie w parze z jakością zabiegu, ale zazwyczaj właśnie tak jest. Doświadczony i uczciwy dentysta potrafi właściwie wycenić swoją pracę przed zabiegiem po odpowiedniej konsultacji i stosownej diagnostyce. W dobrych klinikach stomatologicznych możesz oczekiwać profesjonalnie sporządzonego planu leczenia. Często wiążę się to jednak z odbyciem kilku płatnych konsultacji specjalistycznych oraz z wykonaniem płatnych badań. Mimo wszystko na właściwym przygotowaniu, szczególnie, do skomplikowanego i długiego leczenia nie warto oszczędzać gdyż zapewni nam ono komfort psychicznych i nie narazi na zaskoczenie w kwestii przyszłych kosztów.

Podsumowanie

Profesjonalny i dobry stomatolog nie tylko poszerza swoje kompetencje i interesuje się najnowszymi rozwiązaniami w technologii stomatologicznej, ale dba także o poczucie bezpieczeństwa swoich pacjentów przy jednoczesnym zachowaniu jasnej i kulturalnej komunikacji z pacjentem. Dobry dentysta to dobry kontakt z pacjentem oparty na zaufaniu, szczerości oraz odpowiednio poświęconym czasie na prowadzenie leczenia.

24 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Większość z nas niejednokrotnie doświadczyła opuchnięcia ciała, szczególnie nóg. Całodzienna praca na stojąco lub w pozycji siedzącej czy procesy zachodzące po intensywnym treningu dodatkowo zwiększaj