Jaką szczoteczkę do zębów wybrać?

Dbanie o higienę jamy ustnej przez codzienne szczotkowanie zębów jest kluczowe dla zachowania pięknego uśmiechu. Szczotkowanie pozwala usunąć resztki jedzenia i zapobiega gromadzeniu się bakterii, a także usuwa nagromadzoną podczas snu płytkę nazębną. Na rynku dostępny jest dziś szeroki wybór szczoteczek do zębów. Jaką szczoteczkę wybrać?
SZCZOTECZKI MANUALNE

Możemy je podzielić ze względu na stopień miękkości włosia na twarde, średnie i miękkie.

-Szczoteczka manualna o miękkim włosiu jest odpowiednia dla dzieci oraz dla osób z nadwrażliwością zębów oraz po zabiegach chirurgicznych jamy ustnej. Miękkie włosie czyści zęby jednocześnie nie powodując podrażnień.

-Szczoteczka o średnio twardym włosiu jest odpowiednia dla wszystkich, którzy nie mają problemów zębowych i doskonale sprawdzi się na co dzień.

-szczoteczki o twardym włosiu zaleca się dla osób, które mają problemy z odkładaniem się płytki nazębnej oraz osadów. W szczególności osoby pijące duże ilości kawy, herbaty oraz palące papierosy powinny stosować szczoteczki manualne o twardym włosiu.

Kolejną istotną kwestią podczas wyboru szczoteczki manualnej jest elastyczność główki. Zwróćmy uwagę, czy podczas mycia zębów główka szczoteczki się odgina. Jest to ważne, ponieważ pod zbyt mocnym naciskiem możemy poranić sobie dziąsła, a szczoteczka o elastycznej główce z pewnością temu zapobiegnie. Pamiętajmy, aby szczoteczka manualna była dobrze wyprofilowana, by mogła dotrzeć nawet do zębów trzonowych. Wybierając szczoteczkę manualną miejmy też na uwadze, aby wybrać taką, która będzie dobrze leżeć w dłoni. Dzięki temu będzie nam łatwiej prawidłowo myć zęby. Szczoteczki manualne są łatwo dostępne dla każdego, a ich koszt nie jest duży, dlatego też każdy z nas może sobie na nie pozwolić. Dodatkowo, szczoteczki manualne doskonale sprawdzają się w podróży, zajmują niewiele miejsca i nie trzeba martwić się o zapewnienie im zasilania, czy baterii, jak w przypadku, chociażby szczoteczek elektrycznych.


SZCZOTECZKA ELEKTRYCZNA

Szczoteczki elektryczne to doskonała alternatywa dla tych manualnych. Podstawą ich działania jest wbudowany silnik, który odpowiedzialny jest za wprawienie końcówki szczoteczki w odpowiednie ruchy. Zazwyczaj końcówka szczoteczki jednocześnie wykonuje ruchy pulsacyjne oraz rotacyjne. Ich ilość to około 4000 ruchów na minutę. Ich użytkowanie jest bardzo proste i intuicyjne. Okrągła główka zapewnia odpowiedni nacisk na powierzchnię zębów oraz dziąseł, nie podrażniając ich. Co więcej, okrągły kształt główki pozwala na dokładne objęcie przez końcówkę szczoteczki zęba i usunięcie z niego osadu oraz resztek pokarmu. Świetnie sprawdzą się również opcje wymiany takiej główki, ponieważ większość szczoteczek elektrycznych kupujemy w zestawie z pakietem wymiennych głowic, co ułatwia nam utrzymanie szczoteczki w świeżości. Ponadto szczoteczki elektryczne dostępne są również w wersji nieco mniejszej, przystosowanej dla dzieci. Większość szczoteczek elektrycznych dodatkowo posiada funkcję timera, który odlicza prawidłową ilość czasu, jaką powinniśmy poświęcić na mycie zębów. Szczoteczka elektryczna będzie doskonałą alternatywą dla szczoteczki manualnej, która pozwoli nam na bardziej dokładne pozbycie się nadmiaru płytki nazębnej. Jednak pamiętajmy, że zabierając taką szczoteczkę w podróż, należy zadbać o to, aby bateria była naładowana lub też zabrać ze sobą ładowarkę.


SZCZOTECZKA SONICZNA

Obecnie szczoteczki soniczne są bardzo popularnym rozwiązaniem pomagającym dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Istnieje wiele ich modeli oraz rodzajów. Do najbardziej popularnych producentów szczoteczek sonicznych zalicza się Philips Sonicare, Smilesonic, czy też Curaprox Hydrosonic. Bez względu na producenta oraz model szczoteczki sonicznej, jaki on oferuje, każda z nich działa na takich samych zasadach, czyli w oparciu o emisję fali dźwiękowych. Fale dźwiękowe usuwają bakterie znajdujące się nawet w odległości do 4 milimetrów od włosia szczoteczki. Dzięki temu z łatwością pozbędziemy się zarazków z nawet trudno dostępnych miejsc, gdzie włosie szczoteczki nie ma możliwości dotrzeć.

Szczoteczki soniczne działają również w oparciu o ruch wymiatający, który usuwa z powierzchni zębów osady, przebarwienia oraz pozwala na dokładne rozprowadzenie pasty do zębów. Połączenie ruchów wymiatających z falami dźwiękowymi powoduje dynamiczny ruch pasty, wody oraz śliny w jamie ustnej. To z kolei sprawia, że docierają one do najmniejszych przestrzeni między zębami usuwając bakterie, osad oraz resztki pokarmu. Oprócz tego szczoteczki soniczne posiadają kilka trybów pracy. Zazwyczaj można spotkać się z trybem codziennej higieny, łagodnym, wybielającym, czy też polerującym. Niektóre modele szczoteczek sonicznych oferują również tryb mycia zębów połączony z masażem dziąseł. Dzięki temu zarówno osoby mające problemy z nadwrażliwością zębów, jak i te chcące poprawić biel swoich zębów za pomocą jednej szczoteczki, będą mogły to osiągnąć.
23 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Większość z nas niejednokrotnie doświadczyła opuchnięcia ciała, szczególnie nóg. Całodzienna praca na stojąco lub w pozycji siedzącej czy procesy zachodzące po intensywnym treningu dodatkowo zwiększaj