Fibroplasty - jak spowolnić starzenie skóry -Wszyscy chcielibyśmy jak najdłużej utrzymać młody wygląd. Z wiekiem w naszej skórze ubywa jednak substancji takich jak kwas hialuronowy czy elastyna, walka z procesami starzenia staje się więc coraz trudniejsza. Kluczową rolę pełnią tutaj komórki zwane fibroblastami. Dlaczego są tak ważne i co możemy zrobić, by podtrzymać ich działanie?
Naturalne rusztowanie skóry

Zaraz pod naskórkiem znajduje się tkanka łączna zwana skórą właściwą. To tutaj kolagen oraz elastyna tworzą swoiste rusztowanie naszej skóry - elastyczną, a zarazem wytrzymałą strukturę, której spoiwem jest kwas hialuronowy. U jej podstaw leżą komórki zwane fibroblastami, odpowiedzialne za produkcję wszystkich tych substancji. Niestety, z biegiem czasu aktywność fibroblastów stopniowo zaczyna maleć. Co to dla nas oznacza? Przede wszystkim proces odnowy komórek ulega osłabieniu. Fibroblasty nie są w stanie wytwarzać takich samych ilości kolagenu i elastyny, spada więc funkcjonalność ich włókien. Zmniejszają się także pokłady kwasu hialuronowego, spada jego jakość. Krótko mówiąc, rusztowanie ulega osłabieniu, a skóra traci sprężystość i gładkość, staje się coraz cieńsza, zaczynają pojawiać się na niej zmarszczki.

Dieta najważniejsza
W walce z nieuchronnym starzeniem się skóry nie stoimy na całkowicie straconej pozycji. Dostarczanie organizmowi odpowiednich składników odżywczych to sposób, który pobudzi fibroblasty do produkcji kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego. Sprzymierzeńcem fibroblastów jest witamina C, która bierze udział w biosyntezie zarówno kolagenu, jak i elastyny. Powinniśmy także wzbogacić naszą dietę w takie produkty, jak będąca źródłem kwasu hialuronowego fasola czy zawierające krzem buraki. Z kolei zielone warzywa liściaste bogate są w luteinę, która wspomaga budowę włókien kolagenowych. Wreszcie - warto uwzględnić w diecie cytrusy oraz dostarczać organizmowi odpowiednich porcji wapnia.

Zabiegi na pobudzanie fibroblastów
Stymulację fibroblastów do produkcji kolagenu oraz elastyny zapewnią również liczne zabiegi medycyny estetycznej. Wśród nich wymienić można te najpopularniejsze, jak mezoterapia osoczem bogatopłytkowym lub fibryną. Produkcję kolagenu pobudza także odmładzanie skóry przez nakłuwanie za sprawą urządzenia Dermapen oraz zastosowanie peelingów laserowych (jesienią lub zimą).
20 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Większość z nas niejednokrotnie doświadczyła opuchnięcia ciała, szczególnie nóg. Całodzienna praca na stojąco lub w pozycji siedzącej czy procesy zachodzące po intensywnym treningu dodatkowo zwiększaj