top of page

Ciemne plamki na zębach to nie zawsze próchnica!


Uśmiech to nasza wizytówka, a zdrowe i białe zęby to jego podstawa. Jeśli Wam również na tym zależy, to na pewno wiecie jaką zmorą jest próchnica. To chyba najpowszechniejsza dolegliwość, dotyka ponad 90% osób. To oczywiste, że widząc na swoich zębach czarne plamki lub przebarwienia, biegniemy do dentysty z jedną myślą : PRÓCHNICA!

W tej sytuacji naturalnym jest, że oddajemy swoje zęby w ręce specjalisty i nie kwestionujemy jego decyzji. Niestety! Ostatnimi czasy w naszym gabinecie pojawia się coraz więcej pacjentów, którzy przeszli przez leczenie złego zdiagnozowania tej dolegliwości. Dlatego dzisiaj przychodzimy do Was z tekstem, który ma na celu uświadomić Was, że:

NIE KAŻDE PRZEBARWIENIE TO PRÓCHNICA

Owszem, jest to statystycznie najczęstsza przyczyna przebarwień, natomiast nie jedyna. Wbrew pozorom, wcale nie musi ona przybierać brązowego koloru - a w swojej początkowej fazie może być kredowo-biała. Dobrą wiadomością jest to, że każdy dobry stomatolog rozpozna próchnicę od razu lub będzie w stanie odróżnić co innego spowodowało zauważoną przez nas zmianę.

Najczęstszą przyczyną plamek na zębach jest fluoroza, czyli objawy przewlekłego zatrucia fluorem przyjmowanym doustnie. Jeżeli do przedawkowania doszło na etapie formowania się zawiązków zębowych po wyrżnięciu można zaobserwować na zębach plamki. Łagodna postać fluorozy może przebiegać ze zmniejszoną podatnością na próchnicę, na zębach obserwujemy wtedy kredowobiałe plamy. Przy zaawansowanej fluorozie na zębach mogą pojawić się ciemne plamki, które mogą nas zmylić.

Ciemne plamy na zębach − przebarwienia po antybiotykach

Przebarwienia na zębach mogą pojawić się także po antybiotykoterapii. Dziś coraz rzadziej obserwujemy u pacjentów w młodym wieku bardzo trudne do usunięcia, żółto-brązowe plamki znane jako przebarwienia potetracyklinowe. Obecnie lekarze pediatrzy i lekarze pierwszego kontaktu nie stosują tego typu antybiotyków u kobiet w ciąży i u dzieci w trakcie rozwoju uzębienia, czyli do 7. roku życia. Nie jest to jednak niespotykane!

Czarna plamka przy dziąśle

Kamień nazębny, który zlokalizował się pod dziąsłem często przybiera ciemne zabarwienie. Gdy po pewnym czasie wyłoni się spod dziąsła może was zaniepokoić czarna kropka przy dziąśle. Zazwyczaj porządny skaling i czyszczenie załatwia sprawę.

Nie zachęcamy do samodzielnej diagnostyki, gdy tylko coś Was niepokoi (np. kolor zęba) pokażcie się koniecznie swojemu dentyście. Nowoczesna stomatologia dysponuje wieloma metodami walki z przebarwieniami. Zęby można wybielać zarówno od zewnątrz jak i od środka, stosując estetyczne materiały można zamaskować przebarwienie. Przebarwiony ząb można także przykryć licówką bądź koroną – na pewno dopasujecie ze swoim lekarzem optymalną metodę, która nie skończy się powikłaniami.

20 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Rozpędzony rynek medycyny estetycznej nie zwalnia tempa. Zarezerwowane niegdyś dla gwiazd show-biznesu zabiegi, są już dostępne dla wszystkich. Z usług gabinetów medycyny estetycznej korzystają zarówn

Ostatnimi czasy zabiegi z medycyny estetycznej zaczyna się traktować trochę beztrosko, zapominając, że jest to MEDYCYNA. Co oznacza inwazyjność i możliwość powikłań. A że idziemy do gabinetu po urodę

Większość z nas niejednokrotnie doświadczyła opuchnięcia ciała, szczególnie nóg. Całodzienna praca na stojąco lub w pozycji siedzącej czy procesy zachodzące po intensywnym treningu dodatkowo zwiększaj

bottom of page