ABC maseczek glinkowych


Glinki to naturalne surowce, które obfitują w składniki mineralne. Ich właściwości lecznicze i kosmetyczne znano od bardzo dawna. Już starożytni Rzymianie, Grecy, Egipcjanie, a także ludzie z Bliskiego Wschodu wykorzystywali glinki do leczenia różnych schorzeń, a także do pielęgnacji urody. Wśród glinek wyróżniamy kilka rodzajów o różnych właściwościach. Jak odpowiednio dobrać glinkę do swojego typu cery i jakie działania wykazują? Tego wszystkiego dowiecie się z naszego wpisu.Czym są glinki?

Glinka jest surowcem, należącym do minerałów ilastych. Zawiera wiele mikro i makroelementów takich jak krzem, fosfor, żelazo, wapń, magnez, cynk, miedź czy selen. Glinki wydobywane są z wnętrza Ziemi z głębokości od około 20 do ponad 70 metrów. W zależności od rodzaju glinki, mają one różne składy, a co za tym idzie inne właściwości.

Działanie glinek

Działanie uzdrawiająco-lecznicze z zastosowaniem glinek nazywamy argilloterapią. Główną funkcją glinki jest detoksykacja, poprzez absorpcję zanieczyszczeń, dzięki jej właściwościom magnetycznym. Glinka posiada ładunek ujemny, przyciągając do siebie ładunki dodatnie, a one właśnie znajdują się w związkach toksycznych. Ponadto ma działanie bakteriobójcze, remineralizujące oraz wspomagające gojenie się ran.

Obecnie glinki występują jako składnik w wielu preparatach dedykowanych do pielęgnacji twarzy, ciała oraz włosów. Wykorzystywane są również do specjalnych okładów, tzw. kataplazmy. Jednak najczęściej stosowane są w formie masek na twarz i ciało.

Zasady stosowania glinek jako masek

1. Nie wolno dopuścić do wyschnięcia maski z glinki na cerze. Wówczas skóra stanie się ściągnięta i zwiększa się możliwość jej podrażnienia. Jeżeli tylko czujemy lub widzimy, że glinka zaczyna wysychać, spryskujemy ją wodą, hydrolatem lub wodą termalną.

2. W celu utworzenia maski, czystą glinkę mieszamy z wodą lub hydrolatem (najczęściej w proporcji pół na pół). Jednakże warto wzbogacić maskę kilkoma kroplami dowolnego oleju, aby spowolnić jej wysychanie na twarzy oraz zapewnić dodatkowe właściwości odżywcze.

3. Unikamy kontaktu glinek z metalem, gdyż działa na nią dezaktywująco! Do przygotowania maski używamy przedmiotów porcelanowych, plastikowych, szklanych lub drewnianych.

4. Glinki mają właściwości higroskopijne, czyli pochłaniają wilgoć z otoczenia – dlatego zawsze przechowujmy je w suchym miejscu z dokładnie zakręconym wieczkiem!


Rodzaje glinek

Typy glinek są ściśle związane z ich strukturą oraz zróżnicowaną zawartością soli mineralnych, które nadają każdej z nich odpowiednią barwę.

Wyróżniamy kilka rodzajów glinek:

1. ZIELONA

Swój zielony odcień zawdzięcza obecności jonów żelaza Fe2+. Polecana jest do pielęgnacji cer mieszanych, tłustych i trądzikowych. Dzięki właściwościom dezynfekującym i antyseptycznym pomaga w gojeniu się zmian skórnych. Dodatkowo może okazać się zbawienną dla cer przetłuszczających się, łojotokowych i z rozszerzonymi porami ze względu na działanie ściągające i matujące. Glinka zielona dostarcza ponadto cerze składników odżywczych, ożywiając zmęczoną cerę i zapobiegając zmarszczkom. Glinka ta ze względu na najsilniejsze działanie nie powinna być stosowana przez cery suche, wrażliwe, delikatne.

2. CZERWONA

Zawiera dużą ilość jonów żelaza Fe3+, glinu, sodu, wapnia, magnezu, tytanu oraz manganu. Polecana jest szczególnie dla cer naczyniowych, wrażliwych, podrażnionych lub z trądzikiem różowatym. Zapobiega rozszerzaniu się naczyń krwionośnych, uszczelnia je, dzięki temu łagodzi rumień. Dodatkowo również wykazuje delikatne działanie ściągające, redukuje nadprodukcję łoju oraz oczyszcza cerę, przez co doskonale sprawdzi się przy cerach łojotokowych i trądzikowych.


3. BIAŁA (inaczej glinka kaolinowa, porcelanowa lub chińska)

Oceniana jest jako najdelikatniejsza. Posiada wysoką zawartość glinu, który determinuje jej właściwości ściągające i zabliźniające. Dodatkowo obecne są: krzem, wapń, magnez, żelazo, potas i sód. Glinka biała łagodnie oczyszcza skórę, odżywia ją oraz poprawia jej koloryt. Wspomaga gojenie stanów zapalnych i działa wygładzająco. Polecana jest cerom suchym i wrażliwym.


4. GHASSOUL (inaczej marokańska, Rhassoul)

Jej nazwa pochodzi od arabskiego słowa „ghassala” (czyt. rasala), co oznacza „myć”. Jest to glinka wulkaniczna pochodząca z marokańskich złóż. Doskonale sprawdza się w pielęgnacji każdego rodzaju cery, a szczególnie skóry wrażliwej, skłonnej do alergii czy też trądzikowej. Glinka słynie ze swoich właściwości myjących i odtłuszczających, a dodatkowo zabezpiecza przed wysuszeniem oraz łuszczeniem się skóry. Znakomicie odświeża, matuje oraz poprawia elastyczność naskórka.

5. BENTONITOWA

Jej głównym składnikiem jest minerał montmorylonit. To jedna z glinek o najsilniejszym działaniu leczniczym. Powstaje z pyłu wulkanicznego, posiada szary/kremowy odcień. Wykazuje intensywne działanie detoksykujące, silnie absorbuje zanieczyszczenia i metale ciężkie. Łagodzi stany zapalne, przyspiesza gojenie ran, redukuje trądzik oraz wygładza.

Glinki zyskały również szerokie zastosowanie w produktach do stylizacji włosów.


6. ŻÓŁTA

Jej skład i działanie jest bardzo zbliżony do glinki czerwonej, jednakże różni się wyższą zawartością żelaza, przez co ma wzmocnione działanie regenerujące. Łagodnie oczyszcza twarz, remineralizując ją. Dedykowana jest cerom tłustym, mieszanym lub trądzikowym. W szczególności polecana jest skórom dojrzałym.


7. NIEBIESKA (Francuska glinka niebieska)

Jedna z najdelikatniejszych glinek. Wydobywana jest we Francji z miejsc podmywanych przez krystalicznie czystą wodę. Zawiera m.in. kaolinit, kwarc i mikę. Bogata jest w krzem, żelazo, wapń, glin, magnez, potas, cynk oraz kobalt, który nadaje jej piękny niebieski kolor. Posiada doskonałe właściwości dotleniające. Skutecznie usuwa zanieczyszczenia, a przy tym łagodzi podrażnienia. Wspomaga regenerację naskórka oraz działa przeciwzmarszczkowo. Szczególnie polecana jest cerom delikatnym, wrażliwym, suchym i dojrzałym.Glinki to bogactwo natury, z którego warto korzystać ze względu na ich niezwykłe terapeutyczne właściwości. Dzięki ich różnorodności każdy bez problemu znajdzie odpowiedni rodzaj dla swojego typu cery i indywidualnych potrzeb. Stosujecie glinki w swojej pielęgnacji? Którą z nich wybieracie dla siebie?
12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Większość z nas niejednokrotnie doświadczyła opuchnięcia ciała, szczególnie nóg. Całodzienna praca na stojąco lub w pozycji siedzącej czy procesy zachodzące po intensywnym treningu dodatkowo zwiększaj